BTK Hosting sektörünü incelemeye alıyor.

Tomris Güzelyurt 19 Ağustos 2017

Kısa süre önce kurulan Hosting Komitesi bir çalışma başlattı. Bu doğrultuda Hosting Komitesi geçici başkanı Mustafa ŞAPÇI konuyla ilgili olarak şunları söyledi. “Hosting sektörü ülkemizde çok hızla gelişemiyor. Çünkü bu konuda ki yerli yatırımcılar yabancı  şirketlerle aynı şartlara sahip değiller. Bu durumda hosting kullanıcıları yabancı hosting şirketlerini tercih ediyorlar. Yani para yine bir şekilde dışarıya kaçıyor. Bugün Türkiye’deki veri merkezlerinde barınan sunucu sayısı toplam 50 bin civarında. Oysa Amsterdam’da sadece bir veri merkezinde 50 bin sunucu barınmakta. Bu Avrupa ve dünya ölçeğinde, konunun hangi boyutlara geldiğinin en açık göstergesi. Bu konuda geç kalmış değiliz. Ancak çok hızlı harekete geçmemiz gerek. Aksi halde, 10 yıl sonra verilerimizin büyük bölümü ülkemiz dışındaki veri merkezlerinde tutulmak zorunda olacak. Yani birçok konuda olduğu gibi, bu konuda da dışa bağımlı hale geleceğiz. Türkiye’de bu alanda yatırım yapabilecek pek çok girişimci ve insan kaynağı mevcut. Sadece devletin bu konuya milli güvenlik ve milli gelirimizin korunması ve büyütülmesi perspektifiyle bakarak, bu konudaki girişimcilerin önünü açması ve bizzat destek sağlaması gerek. ”

Bilişim Medyası Derneği ile Bahçeşehir Koleji’nin  düzenlediği bir etkinlikte bir araya gelen BTK Başkanı Dr. Fatih Sayan ve Hosting Komitesi Geçici Başkanı Mustafa Şapçı uzun süredir inceledikleri ve içinde bulundukları hosting sektörünün sorunlarını BTK başkanı Sayın Dr. Fatih SAYAN beyefendiye arz etti.

Sayın başkan ile ilgili bilgi içeren bir raporun hazırlanmasını ve kendilerine gönderilmesini beklediklerini söyledi. Hosting Komitesi Geçici Başkanı Mustafa Şapçı ise Bilişim Medyası Derneğinin de desteği ile akademik bir kurul oluşturulacak ve bu kurul hosting sektörünü ve içinde ki şirketleri inceleyerek bir rapor oluşturup BTK Başkanımız Sayın Dr. Fatih Sayan hocamıza arz edecek.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağımsız Hosting Platformu